fbpx

“Nowy” jedenastoletni autobus na Sochaczewskich drogach

Jedenastoletnie Urbino 12 na Sochaczewskiej drodze

Na ulicach Sochaczewa można zauważyć ostatnio nowszy autobus. To jedenastoletni, niskopodłogowy Solaris Urbino 12, którego miasto wydzierżawiło z Radomia.

Autobus został wydzierżawiony przez ZKM na okres dwóch miesięcy. To bardzo krótki okres dzierżawy. Jeszcze do lipca 2018 roku jego oraz 27 identycznych egzemplarzy można było spotkać w Radomiu. Użytkowała je firma Michalczewski. Egzemplarz, który można spotkać w Sochaczewie został odkupiony przez producenta z Bolechowa. Teraz zastępuje starego Jelcza M11.

Autobusem może podróżować maksymalnie 95 pasażerów, w tym 31 to miejsca siedzące. Z niskiej podłogi jest dostępnych osiem siedzeń. Autobusy napędzane są silnikami DAF PR183 spełniającymi normę czystości spalin Euro 4. Są klimatyzowane oraz monitorowane. Naturalna wentylacja przestrzeni pasażerskiej jest zapewniona przez sześć przesuwnych okien. System informacji pasażerskiej oparto na rozwiązaniach firmy Pixel z Bydgoszczy.

Efekt programu “Sochaczewski Eko-Bus”?

Zdecydowanie nie. Program był hucznie ogłaszany, a z obiecywanych rozwiązań pozostało jak na razie niewiele. Z pośród systemu informacji kiedy przyjedzie autobus, nowych autobusów, biletomatów, ładowarek do autobusów elektrycznych czy nowych wiat zrealizowano dotychczas tylko ten ostatni. Jednak w tym roku w ramach programu “Sochaczewski Eko-Bus” miasto chce zakupić jedynie 5 autobusów, w tym 3 elektryczne. Jak udało się nam dowiedzieć przetarg zostanie ogłoszony w kwietniu. Na ten cel miasto otrzyma 7,079 milionów złotych wsparcia ze środków unijnych. Cały program ma kosztować 9 929 223 złotych, w tym 72% ma pochodzić z funduszy unijnych.